Logo_Main_whitetext
Logo_Main_whitetext
טוטם מקורות הירקון

פארק הירקון המטרופוליני

עיצוב תפיסה תודעתית הקושרת את סביבות הנחל לפארק אחד.

פארק הירקון המטרופוליני הוא פרוייקט רעיוני שהותווה במטרה להציע למקבלי ההחלטות להסתכל אחרת על נחל הירקון וסביבתו, ולייצר את תחילתו של תהליך הידברות בין גורמי ההשפעה השונים שיביא לכדי הקמה של מנגנון אשר יתכלל את שלל הפארקים והשטחים הפתוחים העוטפים את נחל הירקון לכדי פארק-על אחד גדול המשתרע לרוחב מטרופולין תל אביב.

לכשיזוהו אלה כישות אחת, הירקון יחשוף פוטנציאל שטרם הכרנו.

"כשאתה משנה את הצורה שבה אתה מסתכל על דברים, הדברים שאתה מסתכל עליהם משתנים"
ויין וולטר דייר

לקוח:

רשות נחל הירקון,

רשויות מקומיות סביב הנחל.

מיקום: 

סביבת נחל הירקון, ממקורות הירקון עד לים.

סטטוס: בבדיקות

דיסיפלינה: עיצוב דגם תודעתי.

אותו הפארק, התייחסות אחרת

האג’נדה המקודמת מנסה להביא את נחל הירקון וסביבתו הטבעית אשר מעבר לפארק הירקון התל אביבי המוכר, לתפוס מקום חדש בתודעה של תושבי מטרופולין תל אביב.
להחליף את התמונה התודעתית הישנה: צבר שטחים ריקים ולא משמעותיים, בתמונה תודעתית חדשה: פארק מטרופוליני מרכזי המחבר בין נכסים משמעותיים של טבע, ארכיאולוגיה והיסטוריה לבין מרכז תל אביב.

המצב כיום

סביבת הנחל נתפסת כאוסף מקומות אשר אין בינהם קשר: חצרות אחוריות של אזורים לוגיסטיים, “חירבות”, פינות חמד נדירות לטבילה במי הנחל, גן לאומי בקצה אחד ופארק הירקון התל אביבי בקצה השני.

קיים מסלול המלווה את הנחל, אך מסלול זה מעביר תחושה של דרך בלתי מגובשת ובלתי פורמלית.  נדמה כי הנחל אינו האובייקט העיקרי בנרטיב של המסלול, אשר מרגיש יותר כמו רצף של דרכי שירות שחוברו להן באופן וולונטרי ע”י מי שהתעקש ללכת לאורך הנחל.

 

טוטם מקורות הירקון

אחת הסיבות לתחושה זו היא שהמסלול מורכב ממקטעי דרך ארוכים אשר להם תוואי המוכתב ע”י דרכי עפר שנועדו להקיף שטחים חקלאיים, ואין להם זיקה לנחל.
המפגשים עם הנחל הם מקריים ורק במטי-מעט מקומות ניתן לחוש את הנחל.

טוטם הירקון השרוני

סיבה נוספת לתחושה היא השפה החומרית המלווה את המסלול ומדברת בשפה של כלי רכב:

  • הקרקע עשויה מחול ובוץ המלווים בסימני צמיגים, או עפר מהודק הקיים בכל אתר עבודות תשתית.
  • רוב אמצעי השילוט לאורך הדרך עושים שימוש בחומרי הגלם של תמרורים או בשפה המזוהה עם שלטי אזהרה בוטים על מבנים נטושים וגדרות תיחום.

 

פעולות עיקריות לביסוס תודעה של "פארק-אם"

הפעולה הנדרשת היא תפירת הנקודות לכדי ישות אחת ברורה.
אנחנו בחרנו לקרוא לזה “פארק הירקון המטרופוליני”.

מבנה יחידות משנה – מבנה זה מציע להתייחס לכל המרחב אשר סביב הנחל (ממקורות הירקון ועד הים) כאל פארק אחד שלם אשר מחולק ליחידות משנה, על בסיס חלוקה שכבר קיימת ברובה בפועל, כאשר כל יחידת משנה מהווה פארק מקומי עם הנהלה עצמאית, תוך כפיפות מסויימת לפארק האם.

שיטת יחידות המשנה אינה משנה את סדרי הכוחות הקיימים ולכן יש לה היתכנות פוליטית. לדוגמא, החלק המנוהל ע”י גני יהושע יישאר בידי גני יהושע, החלק המנוהל ע”י רשות הטבע והגנים יישאר בחזקתה.

20230815_151036

תקשור מבנה הפארק – מבנה יחידות המשנה יקבל ביטוי חזותי באמצעי החיווי השונים: טיפוסי השילוט השונים, סימני דרך, חומר מודפס, מפת הפארק המוצבת על מתקנים בשטח ומוצגת באינטרנט, וכן גם חזות השביל שיסלל לאורך כל הנחל.

20230815_151036

התייחסות למכלול – לאתרים ההיסטוריים והארכיאולוגיים לאורך הירקון יש ערך רב יותר כאשר קושרים אותם זה לזה. ערכם הנרטיבי גבוה יותר כאשר הם מועברים כתחנות בסיפור שלם.
גם כאן השלם עולה על סך חלקיו.

מערכת השילוט מייצרת קו מחבר בין כל האתרים ההיסטוריים והארכיאולוגיים באופן שמנכיח אותם כתחנות בסיפור שלם ובאופן המייצר מטען חוויתי מצטבר לאורך הדרך.

פרוייקטים נוספים שעשויים לעניין אותך:

גני יהושע

מערכת שילוט לפארק הירקון ופארק בגין

מכללת אורנים

מערכת שלטי הכוונה

פארק חמשת החושים

ארגון תודעתי ועיצוב מערכת שילוט

דרושים/ות

מעצב/ת גרפיקה

מעצב/ת מוצר

077-555-8636

ז’בוטינסקי 22

רמת גן

All Set כל הזכויות שמורות  ©   הצהרת נגישות

דילוג לתוכן